Ambulantní hysteroskopie

Hysteroskopie provedená ambulatně je rychlá a bezbolestná.

Ambulantní hysteroskopie je velmi šetrná diagnostická a operační metoda v gynekologii bez nutnosti narkózy. Má ve světě již třicetiletou tradici, v ČR ji nabízí jen několik pracovišť. Je alternativou pro spoustu žen, které jsou jinak kvůli pouhému odebrání vzorků či vyčištění dělohy vyslány k hospitalizaci.

Hysteroskopický systém Gynecare Versascope

Popis

Jedná se o gynekologický výkon, který bez narkózy umožňuje prohlédnout dutinu děložní speciálním nástrojem (tzv. hysteroskopem), cíleně odebrat vzorky tkání, případně rovnou provést léčebný zákrok. Cílem výkonu je důkladně prohlédnout dutinu děložní a nepřehlédnout lokální patologii, získat cílenou biopsii nebo řešit drobné léze. Může být využita k diagnostikování stavu (tzv. hysteroskopie diagnostická) i k léčbě (tzv. hysteroskopie operační).

Jak se provádí

Zákrok se provádí velice tenkým operačním nástrojem – tzv. hysteroskopem, který má průměr 3 mm a je tedy tenčí, než když se zavádí nitroděložní tělísko. Proto není nutné žádné umrtvení, jenom zcela výjimečně se provádí znecitlivění lokálním anestetikem (podobně jako u zubaře). Žena si také před zákrokem může vzít ibuprofen (např. Brufen) nebo paracetamol (Paralen).

Výhody ambulantní hysteroskopie

  • Včasná diagnóza - s využitím kamery dokáže hysteroskopie včas odhalit i minimální změny či nežádoucí zárodky a zahájit okamžitě léčbu.
  • Bez hospitalizace a narkózy - pro provedení není třeba hospitalizace, zákrok se provádí bez nutnosti narkózy, předoperačních vyšetření a odběrů.
  • Pohodlí - pacientky přicházejí v civilním oblečení a vzápětí také samy odcházejí. Zákrok lze plánovat v čase, který pacientce vyhovuje - např. po pracovní době.
  • Rychlost - zákrok trvá velmi krátce: 5 - 15 minut. Není tedy nutná neschopenka nebo dovolená.
  • Zdarma - zákrok plně hradí pojišťovny. Na zákrok jsou jen krátké čekací doby.

 

Některé z našich hysteroskopických nálezů

Pro zvětšení si klikněte na obrázek.