Očkování proti rakovině děložního čípku

Vývoj karcinomu děložního čípku

Pro naše pacientky nabízíme vakcinaci proti rakovině děložního čípku a genitálním bradavicím. Lze vybrat ze tří vakcín, které jsou schválené v České republice - vakcína Gardasil, Garasil 9 a Cervarix. Rozdíl mezi vakcínami je ten, že Silgard chrání ženy i proti genitálním bradavicím (nezhoubné virové onemocnění). Je prokázáno, že rakovina děložního čípku je ve většině případů způsobena určitými typy viru nazývaného lidský papilomavirus (dále jen HPV virus). Existuje několik typů viru a rozdělují se na nízce rizikové a vysoce rizikové typy HPV viru. Předrakovinné změny a rakovinu děložního čípku způsobují vysoce rizikové typy. Nízce rizikové typy způsobují genitální bradavice.

Gardasil

Očkování proti rakovině děložního čípku je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění u 13 letých dívek. Později si ženy musí očkování hradit samy. Očkovat lze ženy a dívky v jakémkoli věku. Infekcí HPV je žena ohrožena zejména během dospívání a kolem 20. roku věku, ale nakazit se může kdykoli v životě. K přenosu viru dochází sexuálním stykem. Je tedy ideální očkovat ženy před zahájením pohlavního života. Pokud dojde k nákaze virem, imunitní systém u většiny lidí virus odstraní. Pokud ne, může dojít ke vzniku předrakovinných změn na genitálu (děložní čípek, zevní pohlavní orgány).

Cervarix

Očkování probíhá ve 3. aplikacích, očkuje se do paže a během vakcinace by měla být žena zdravá, bez teploty, neměla by užívat žádná antibiotika. Pokud zároveň probíhá očkování jinými vakcínami (např. proti klíšťové encefalitidě), měl by být 4 týdenní odstup mezi jednotlivým očkováním.

Cena očkování se pohybuje mezi 6000 - 10 000 Kč za celé očkovací schéma, ceny se liší v závislosti na akcích zdravotních pojišťoven. Jsou období, kdy přispívají na očkování. Aktuální informace dostanete v naší ordinaci.

Více informací najdete například na: www.hpv-college.cz, http://www.hpv-guide.cz nebo www.hpv-vakcina.cz

 

<- Zpět