Screening preeklampsie

Screening preeklampsie

Preeklampsie je specifický stav v těhotenství, který se projevuje 3 základními příznaky. Zvýšeným krevním tlakem matky, otoky končetin a přítomností bílkoviny v moči. Nejčastější výskyt preeklampsie bývá po 30. týdnu těhotenství, může se objevit i dříve, např. po 20. týdnu těhotenství. Čím dříve se příznaky objeví, tím vážnější průběh preeklampsie mívá. Rizikovější pro vznik tohoto onemocnění jsou ženy, které budou rodit své první dítě, a ženy, které měly rizikové faktory před otěhotněním. Mezi rizikové ženy se řadí ženy, které se léčí s krevním tlakem již před těhotenstvím, ženy obézní a ženy diabetičky, kuřačky, ženy, které měly preeklampsii v předchozím těhotenství.

Preeklampsie, pokud není včas léčená, se může rychle zhoršovat a vyústit v křeče matky (eklampsie) s následnou ztrátou vědomí, v nejhorším případě může způsobit smrt matky i plodu. Častějším projevem preeklampsie bývá růstová retardace plodu (miminko je menší než odpovídá délce těhotenství), která může zhoršovat poporodní adaptaci novorozence.

Dle nejnovějších výzkumů lze stanovit riziko preeklampsie již v I. trimestru těhotenství. Toto riziko je stanoveno na základě opakovaného změření krevního tlaku těhotné, hladiny placentárního hormonu PAPP-A, věku, anamnezy a průtoku děložními cévami akreditovaným sonografistou.

Toto vyšetření je součástí I. trimestrálního kombinovaného screeningu, které na našem pracovišti nabízíme. Pokud je žena označena za rizikovou, je nutné pečlivě sledovat funkci placenty a růst plodu a dle stavu zahájit odpovídající léčbu dle doporučení FMF.